петък, 30 октомври 2020 г.

Орехът - едно от чудесата на света

    


    Орехът, наречен още "царски орех", е мощно дърво, което може да достигне до височина 35 метра и да живее до 300 години.

    Орехите са най-уникалният представител на растителния свят. Всички части в тях имат силно биологично активни свойства и са важен компонент в зелената аптека, тъй като помагат много ефективно в лечението на човекия организъм. Народната медицина на много страни изобилства с лечебни рецепти на основата на ореха.

    Древните гърци са твърдели, че те пренесли ореха от Римската империя, но вече е доказано, че орехът бил отглеждан още в първобитните времена в Европа. Едно от първите описания на ореха дължим на бащата на ботаниката Теофраст (през 4-3в пр.н.е.); за него се споменава и в трудовете на Цицерон, Диоскорид, Плиний, Вергилий, Хипократ. Сходството на ореховата ядка с човешкия мозък ражда и много легенди.

    Често наричат ореха "дървото на живота", тъй като от древни времена той хранел, възстановявал силите и лекувал.  Според източната медицина орехът засилва мозъка, сърцето и черния дроб. Прочутият лекар и мъдрец Авицена писал, че орехите са ефективно лечебно средство срещу много болести. Той ги препоръчвал за възстановяване след продължително боледуване 

    Зрелите орехи съдържат витамините А, В1, В2, В12, В15, С. К, Е, РР, каротин, дъбилни вещества, ситостерони, хинони, линолева и линоленова киселина, юглон, ефирно масло и др. Те са богати и на минерални елементи - фосфор, калий, манган, калций, сяра, желязо, алуминий, магнезий, цинк, йод, кобалт, мед, строций, хром, флуор и никел. В орехите се съдържат и всички необходими главни аминокиселини - цистин, лизин, хистидин, аргинин, глутаминова киселина, аланин, пролин, валин и др. Аминокиселините се отразяват положително върху формирането на мускулната система, костите, кръвта, сърцето, кожата и косата

    Орехите обаче са силно калорични. 100 грама съдържат около 650 калории. В едно хранене могат да се употребяват 3-4 ореха, на ден - около десет. 

Източник: книга: "Орехите - празникът на мозъка"

Знаете ли какво е "жаме ву"?


    Жаме ву идва от френски и означава "никога не е видян". Това всъщност е илюзията, че видяното никога не е видяно. Или по-просто казано - това е обратното на дежа ву.

    Ето например - случвало ли ви се е да влезете в хола на жилището, в което сте израснали и мястото да ви се струва много непознато, сякаш го виждате за първи път? Това е жаме ву. То се среща много по-рядко от дежа ву. Попадате в някаква ситуация, която знаете, че преди сте били, но просто в момента ви се струва, че преживявате за първи път или дори има случи, в които човекът е чул някаква дума от ежедневието, но точно в този момент не се сеща за нея и казва, че я чува за първи път. Това са случите, които учените описват като жаме ву.

    В повечето случаи много малко хора преживяват това чувство. Хората с шизофрения, епилепсия и други заболявания съобщават, че са преживели такъв феномен не веднъж. Та в крайна сметка това чувсво почти никога не се среща при здравите хора.


петък, 16 октомври 2020 г.

Учени откриват най-древната мида на света и я убиват в процеса на изучаване!


Екип от изследователи са съобщили за мекотелото Минг - най-старата мида открита досега в света, която е  била на цели 507 години.

Океанската мида Минг е била открита на 80 метра дълбочина във водите на Исландия през 2006 година.

Учени от университет във Великобритания са изследвали мидата, за да установят възрастта и. След първоначалният им анализ са установили, че тя е на 402 години. Кръстили са я Минг - името на династията,  през която се е родила.

По-късно обаче мидата отново е изследвана и е установено, че всъщност тя е на 507 години, което значи, че е родена през 1499 година. 
Тогава е обявена от рекордите на Гинес за най-старото мекотело на света. 

За съжаление обаче Минг не остарява повече, тъй като с цел да изследват застаряващата и вътрешност, учените решили да я отворят и Минг умряла.
 


четвъртък, 1 октомври 2020 г.

Любопитно за алигаторите: Знаете ли, че могат да възстановяват зъбите си?


    Интересен факт за алигаторите: могат да възстановят всеки от своите зъби до 50 пъти. Това е доста впечатляващо, имайки впредвид нас хората - като си изгубим постоянен зъб, няма връщане назад.

Възстановяване на зъбите

    Този факт обаче може да се промени. Учените изучават как алигаторите успяват да възстановят зъбите си и как може този процес да се приложи при хората и да даде надежда да спаси хората, които поради различни причини са останали без зъби.

    Учените са използвали рентгенови снимки и проби от тъканите и са създали нови алигаторски зъби в лабораторни условия и са установили, че за всеки зъб има два прекурсора, които се активират когато изгубят зъба си.
    Процеса на растеж започва когато тъканта, наречена зъбна ламина, започва да набъбва. Това води до активиране на стволови клетки  и изпращане на сигнали до молекули, които започват изграждането на новия зъб. 

Еволюция

    Много е трудно да разберем природата и как еволюцията се отразаява на видовете през годините и оставя определени способности при едни и я отнема при други. Но ние хората имаме остатъци от зъбна ламния и учените се опитват да установят как да я активират и да започнат отново растеж на зъб, както се случва при алигаторите. Знанията, които придобиват от тези изследвания могат да бъдат също така полезни и при други медицински проблеми при хората като растеж на повече зъби и други. 

    Изследванията са още в начален стадий, затова възстановяването на зъбите при хората е в далечното бъдеще, но имайте в предвид, че след известно време смяната на изгубен зъб при хората ще бъде много по-лесно - просто ще изникне нов на неговото място.