Орехът, наречен още "царски орех", е мощно дърво, което може да достигне до височина 35 метра и да живее до 300 години.
Орехите са най-уникалният представител на растителния свят. Всички части в тях имат силно биологично активни свойства и са важен компонент в зелената аптека, тъй като помагат много ефективно в лечението на човекия организъм. Народната медицина на много страни изобилства с лечебни рецепти на основата на ореха.
Древните гърци са твърдели, че те пренесли ореха от Римската империя, но вече е доказано, че орехът бил отглеждан още в първобитните времена в Европа. Едно от първите описания на ореха дължим на бащата на ботаниката Теофраст (през 4-3в пр.н.е.); за него се споменава и в трудовете на Цицерон, Диоскорид, Плиний, Вергилий, Хипократ. Сходството на ореховата ядка с човешкия мозък ражда и много легенди.
Често наричат ореха "дървото на живота", тъй като от древни времена той хранел, възстановявал силите и лекувал. Според източната медицина орехът засилва мозъка, сърцето и черния дроб. Прочутият лекар и мъдрец Авицена писал, че орехите са ефективно лечебно средство срещу много болести. Той ги препоръчвал за възстановяване след продължително боледуване
Зрелите орехи съдържат витамините А, В1, В2, В12, В15, С. К, Е, РР, каротин, дъбилни вещества, ситостерони, хинони, линолева и линоленова киселина, юглон, ефирно масло и др. Те са богати и на минерални елементи - фосфор, калий, манган, калций, сяра, желязо, алуминий, магнезий, цинк, йод, кобалт, мед, строций, хром, флуор и никел. В орехите се съдържат и всички необходими главни аминокиселини - цистин, лизин, хистидин, аргинин, глутаминова киселина, аланин, пролин, валин и др. Аминокиселините се отразяват положително върху формирането на мускулната система, костите, кръвта, сърцето, кожата и косата
Орехите обаче са силно калорични. 100 грама съдържат около 650 калории. В едно хранене могат да се употребяват 3-4 ореха, на ден - около десет.
Източник: книга: "Орехите - празникът на мозъка"