История.Хората са използвали копринената паяжина от паяк в продължение на много години. Гърците са използвали паяжините да спрат кървенето на рани, а Аборигените са ползвали коприната за направата на корда за въдица за лов на малки риби. Също така е използвана и за направата на мерници на оръжия с оптика до Втората Световна Война и хората от Соломонските острови още я използват за направата на мрежа за риболов.
Приложение. Сегашните изследвания за коприната включват потенциалната и употреба като много здрав, лек и гъвкав материал. Интересно е, че е изградена от специален протеин, който паяците усукват по определен начин, при което се получават тънки здрави нишки, с които изграждат своята паяжина. Поради комбинацията на механичните свойства и нетоксично производство, в момента коприненият протеин е предпочитан материал за направата на редица материали като:
- Бронежилетки;
- Въжета, мрежи, колани за автомобили, парашути;
- Неръждаеми панели на моторни превозни средства и кораби;
- Биоразградими бутилки;
- Бинтове, хирургични конци.
Само за един метър квадратен платно от този протеин ще са необходими 400 паяка!
Коприната също така се втвърдява при контакт с въздуха, което също прави непосилна задачата за извличането и.
Затова учените се концентрират на начина, по който паяците изграждат коприната, като протеина за направата му ще произвеждат отделно. Тъй като не може да се получва все още по химичен път, учените са направили ГМО микроорганизми, които могат да възпроизведат коприненият протеин. Той обаче не е съвършен като естествения протеин и се мисли и за други алтернативни методи.
Наскоро в Канада са вкарали гени за производството на протеина в козите, с цел да получават коприненият протеин в тяхното мляко. Очаква се този метод да е по-добър, защото методът на получаване на мляко в млечните жлези на бозайниците е идентичен с метода на получаване на коприненият протеин при паяците.
Производство. Въпреки, че са намерени методи за получаването на копринен протеин, все още е много трудно да се направи производствен процес, в който да се усуква протеина и да се получава коприната. Това е така, защото съдържанието на протеин в коприната на паяка е 50%, което е много висока концентрация, при което се получава много вискозна течност, която трудно се усуква.
Източник
Няма коментари:
Публикуване на коментар