Нанотехнологиите са инженерна технология. Те представляват система, която работи на атомно ниво между 1 и 100 нанометъра. Един нанометър е една милионна от метъра с големина около 3-4 атома. За сравнение човешкият косъм е средно с широк около 25 000 нанометъра. Ето и някои продукти на нанотехнологията:
Наноботи |
1. Нанороди - нанородите са една морфология на наноразмерните обекти. Всеки от техните размери варира от 1–100 nm. Те могат да бъдат синтезирани от метали или полупроводникови материали. Нанородите се получават чрез директен химичен синтез. Използват се в различни технологии, в биомедицината, транспорт на лекарства в организма, фототермична терапия и микроелектромеханични системи.
2. Наноботи - това са роботи, наноиди или машини с размери 50-100nm. Наноботите може да се програмират за да извършват определени задачи на молекулно ниво. Използват се за вземане на ДНК проби, генна терапия, операции, средаства за доставяне на лекарствени вещества до клетките и др.
Въглеродни нанотръби |
3. Въглеродни нанотръби - представляват наскоро открита алотропна форма на въглерода. Те са във формата на цилиндрични въглеродни молекули и имат необикновени химични и физични свойства и имат голямо приложение в нанотехнологията, електрониката, оптиката и други области на материалознанието. Те демонстрират голяма якост и уникални електрически свойства и са ефикасни топлопроводници.
Нанотехнологиите имат широко приложение както в медицината, така и в козметиката, спорта, текстилната промишленост и екипировката. Иновативното развитие на нанотехнологиите е използването им като биосензор, системи за пренос на лекарствени вещества и в управлението на околната среда. Наночастиците, магнитните частици и микросферите са популярни компоненти на проучванията на нанотехнологиите.
Наночастици - също познати като нанопрах или нанокристал са частици с големина по-малка от 100nm. Наночастиците освен, че се произвеждат от човека, се срещат и в природата. В зависимост от материала, от който са изградени те биват метални, въглеродни, керамични, полупроводников материал, различни полимери и изградени от липиди. Важно приложение имат в доставката на лекарствени вещества, като позволяват да се контролира доставката на определените места. Освен това имат приложение и в набелязване на тумори, доставка на гени и други.
Магнитни частици - магнтните наночастици или нанозрънца са частици с размери от 50 до 200nm и са изградени от желязо, никел и кобалт. Те могат да се събират или преместват с помощта на магнитни полета. Повърхността им е покрита с функционално активен химичен компонент. Когато се използват за биологични цели повърхността им се изгражда от нетоксични материали.
Микросфери - имат сферични кухи или плътни частици с големина от 1 до 1000 микрометра. Те са изградени от стъкло, керамика, полимери и метали, но най-вече биоразградими биополимери. Естествените микросфери са изградени от протеини (албумин, колаген и желатин) и въглехидрати (карагенан, хитозан и нишесте). Най-широкото им приложение е в медицината.
От 20 години насам има сериозен прогрес в разработването на нанотехнологии. Очаква се в бъдеще приложението им в различните сфери да се увеличи и да има много нови постижения в тази област.
Източник
Източник
Няма коментари:
Публикуване на коментар