Като шофирате на пътя има ограничение на скоростта. Но дали е така и за самолетите? По принцип във въздуха скоростта за летене на самолетите не е ограничена, но авиацията е сложила все пак граници при различни височини. Например, ако самолетът лети на височина до 3000 метра трябва да се движи със максимална скорост 490км/ч. Повечето пътнически самолети летят над тази височина - около 11 500 метра височина със скорост от 925км/ч. На тази височина няма ограничение на скоростта на летене, но ако самолета лети със скорост над 1200км/ч се минава звуковата бариера и се получава много висок шум. Този шум може да афектира животинския свят на земята и дори да доведе до счупване на стъкла от звуковата вълна.
2. Какво ще стане, ако не си изключите телефоните или не ги дадете в самолет режим в самолета?
Повечето от техниката в самолета е била конструирана преди модерната електроника. Електромагнитните вълни от телефоните, таблетите, смарт часовниците, смартбуковете и подобни, могат да повредят комуникацията на самолета. Нали сте чували този шум от смущение на радиото, когато ще ви звъни телефона? Точно това може да се случи, когато сте на самолета. Макар, че не е нарушение на безопасността, е много дразнещо за пилотите да чуват в слушалките си този звук.
3. Колко високо летят самолетите и какво се случва, ако летят твърде високо?
Има лимит относно височината, на клято може да лети един самолет. Повечето самолети летят на височина около 11000 метра. Ако самолетът лети по-високо, то има голяма вероятност той да се разпадне. Може да се повредят двигателите. През 2004г е имало полет, който е летял над 14000 метра и е паднал.
4. Какво ще стане, ако отвориш вратата на самолета по време на полета?
Като начало, ще ви бъде много трудно и трябва много сила, за да отворите вратата на самолета когато летите. Това е така, защото налягането вътре в самолета е по-високо от това навън. Колкото по-високо летите, толкова е по-голяма разликата в налягането. Но все пак, ако някой успее да отвори вратата, то налягането ще изхвърли навън всички, които са близо до вратата. Понякога до си може да доведе до повреда на самолета и той да започне да се разпада.
5. Какво предизвиква турболенцията и опасна ли е тя?
Турболенцията е често срещана по време на полет. Възниква заради промяна на въздушния поток. Турболенцията миже да възникне при промяна на вятъра, предизвикани от гръмотевична бури или високи сгради или комбинация от тези фактори. Обикновено, турболенцията не е опасна. Има много малки случаи на наранявания, регистрирани в резултат на турболенция. Всъщност е 26 пъти по-по-вероятно да пострадате на увеселително влакче, отколкото в турболенция.
6. Какво се случва, когато самолета изгуби налягане в кабината?
Когато падне налягането в кабината, температурата пада и се намалява количеството на кислород. При такъв случай се използват маските за кислород. Внезапната загуба на налягане може да доведе до кървене от носа, ушите, главоболие, гадене и дори припадък в резултат на ниските нива на кислород. Пилототе засичат тези промени в накягането и предупреждават пътниците.
7. Защо в самолета има пепелници при положение, че е забранено пушенето?
От 2000г насам е забранено тютюнопушенето във всички полети, но все още има пепелници в самолетите, защото не искат да рискуват ако някой пътник реши да разруши закона, то той да има къде да си изгаси цигарата, за да не предизвика инцидент.
8. Защо прозорците на самолета имат миниатюрни отвори?
Прозорците на самолета са изградени от 3 слоя. Първият е външният, който предпазва самолета от външното налягане, вторият е вътрешния, който предпазва пътниците от разликата в налягането и третият е по средата. Той има малък отвор, който предотвратява замръзването или изпотяването на прозорците.
9. Каква роля играе закачалката на крилата на самолета?
Ако някога сте сядали на място, близко до крилете на самолета, то ще забележите върху тях едни метални закачалки с дупки. При извънредно кацане, на тях се закачат въжета, с чиято помощ пътниците да излязат от изходите до крилата и да слязат от самолета безопасно, защото може да се подхлъзнете и да пуснете когато ходите по крилата.
10. Колко далече може да лети самолета, ако му откажат двигателите?
Повечето самолети могат да летят 20 до 30 минути, дори ако всичките им двигатели откажат. Това става благодарение на аеродинамиката: въздуха, който минава покрай крилете. През 2001г е регистриран полет на пътнически самолет, на който са му отказали двигателите по средата на атлантическия океан и е успял да кацне на самилетна база след 19 минути.
Източник
Източник
Няма коментари:
Публикуване на коментар