неделя, 12 януари 2020 г.

Интересни факти за Иран, които не знаете II част

1) Посещавайки Иран очаквайте храна, която е нещо средно между гръцката, средния изток и индийската кухня. Имат по-голям асортимент от гръцката, но не е толкова пикантна като индийската кухня. Също така иранците обичат много пресните плодове и зеленчуци, както и ядките и зърнените храни. В менюто им е включено овчо, агнешко и пилешко месо, което сервират с ориз и квасен хляб. А от напитките най-популярен е черният чай.


2) Изкуството Таароф. Когато се разхождате из улиците на Иран е твърде вероятно да срещнете много учтиви индивиди, които показват изкуството Таароф. Изкуството в буквален превод означава "среща заедно" и носи корените си от Персийската култура. Това са хора, които са много учтиви и са задължени да отказват всяко предложение, което им се направи независимо колко са алчни и желаят да го получат. Ако бъдете поканени на гости в някой традиционен ирански дом, трябва да знаете, че ако ви предложат допълнително храна трябва да откажете от учтивост, дори да сте гладни. Но, ако ви предложат три пъти, то на третият път трябва да кажете, че желаете, ако не сте се заситили.

3) Празниците в Иран. Иран има много национални празници. 25 ако бъдем точни. Всъщност, страната е с най-много обявени национални празници в света от 30 години насам. И всяка година се допълват и още към списъка на националните празници, което прави вече ситуацията непоносима. Повечето от празниците са на религиозна основа. Иран използва 3 календара : Слънчев Хиджри, Григорианския и Ислямски лунен календар. Националните празници се водят по лунния календар, което съвсем обърква живота на хората, защото не съвпада със слънчевия календар, затова мюсюлманският духовник трябва да преизчислява датите за хората, които ползват слънчевият календар.

4) Най-големият килим в света. Може ли да си представите един ръчно изтъкан килим голям колкото футболно игрище? Е, няма нужда да си представяте - може да го видите. Направен е през 2007г от Иранска фирма за джамията Абу Даби в Обединените Арабски Емирства. Първоначално е изтъкан на 9 части, които са съединени на място в джамията като достига площ от 5,630m2. По принцип е бил още по-голям, но се е наложило да отрежат няколко парчета впоследствие, за да пасне перфектно на пода на джамията.

5) До управлението на шейх Реза Шах Палави (1925г-1941г), Иран се е наричала Персия. Шейхът започва да я нарича държавата Иран на обръщението си към тях за новата година. Официално са я кръстили през 1979г.

6) Богатите деца на Иран. Както в другите държави, така и в Иран си има "група на биогаташките деца". Макар да не са както в Бевърли Хилс, те също са известни с шумните си купони, профилите си в Инстаграм и пиянски изяви, макар там алкохола да е забранен със закон. 

7) Страст към футбола. Иранците са големи запалянковци и обичат футбола както мъжете, така и жените. Имали са женски футболен отбор до момента, когато Фифа забранява хиджаба, който носят жените. Класирали са се за световната купа и са печелили много други първенства. 

8) ЮНЕСКО забележителност. Иран е дом на 23 ЮНЕСКО забележителности, част от които са: Мейдан Имам, двореца Гюлестан, гр. Бам, гр. Пасаргад - древна столица, исторически базар Табриз, Персеполис и много други.

9) Плуват в нефт. Иран притежава 10% (125милиарда барела) от световния нефтен резерв. Иран изпомва около 4 милиона барела нефт на ден и се класира на четвърто място сред страните производители на нефт.

10) Азиатския ягуар или т.нар. Ирански ягуар е защитен от изчезване вид, който обитава източно-централния регион на Иран. До декември 2017 година има само 50 броя от този вид. Иранците ги пазят и почитат като много красиви и уникални животни.


Няма коментари:

Публикуване на коментар